پلاستیک زیست تخریب پذیر

  • پلاستیک زیست پایه حاوی نشاسته با قابلیت فرآیند پذیری حرارتی و خود ترمیم شوندگی

رهاسازی و انتقال زباله‌های پلاستیکی از خشکی به اقیانوس‌ها و انباشته شدن آن در زنجیره غذایی، تهدیدی بزرگ برای محیط زیست و سلامت انسان به شمار می‌آید. به همین دلیل توسعه مواد جایگزین تجدیدپذیر، کم هزینه و سازگار با محیط زیست توجه بسیاری از جوامع آکادمیک و صنعتی را به خود جلب کرده است.

نشاسته به دلیل فراوانی و ماهیت تجدیدپذیر، ماده‌ای بسیار مطلوب برای تولید پلاستیک‌های زیستی است. با این حال، محدودیت‌هایی مانند شکنندگی، آب دوستی و خواص حرارتی نامناسب، کاربرد گسترده آن را محدود می‌کند.

برای غلبه بر چنین محدودیت‌هایی، محققان چینی، رویکردی جدید جهت ساخت یک پلاستیک کاملا زیستی مبتنی بر نشاسته و خواص بهبود یافته از جمله انعطاف‌پذیری عالی، آب‌گریزی، پایداری حرارتی بالا، خود ترمیم شوندگی و فرایند پذیری خوب را ارائه داده اند.

این محصول با استفاده از نوعی واکنش دی آلدهید نشاسته و یک دی آمین مبتنی بر روغن گیاهی تولید شده است. این واکنش منجر به تشکیل پیوندهایی از نوع ایمین می‌شود که تحت حرارت، قابلیت بازگشایی و برگشت پذیری را از خود نشان می‌دهند. این ویژگی باعث می‌شود که پلاستیک زیستی حاوی نشاسته قابلیت پردازش حرارتی قابل توجهی داشته باشد. علاوه بر این، وجود زنجیره‌های بلند آلیفاتیک در دی‌آمین، ممانعت فضایی زنجیره‌های مولکولی نشاسته را افزایش می‌دهد و منجر به بهبود انعطاف پذیری و آبگریزی آن می‌شود.

این محصول شفاف و دارای قابلیت خود ترمیمی می باشد و نه تنها می‌تواند خراش‌ها را ترمیم کند بلکه با یک اصلاح حرارتی ساده می‌تواند آسیب‌های سطحی وسیع را نیز ترمیم کند. دستیابی به چنین خواص مطلوبی، جذابیت پلاستیک زیستی حاوی نشاسته را برای کاربردهای عملی مختلف افزایش می‌دهد.

REF: phys.org

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره با همکاران ما با شماره های زیر با ما در تماس باشید:

www.npolymer.com

021-35000234
09028010466

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید