ورود بخش های مختلف اقتصادی به یک دیگر فساد آفرین خواهد بود

واحدهای پتروشیمی با توجه به اهداف دولت به منظور توسعه پارک های پتروشیمی ، در تلاشند که با سرمایه گذاری در زمینه تولید کامپاند، به توسعه این پارک های پتروشیمی بپردازد. به گزارش اینپیا ، این موضوع می تواند زمینه ساز آن باشد که شرکت های پتروشیمی تا حدودی از خام فروشی فاصله بگیرند و […]

 واحدهای پتروشیمی با توجه به اهداف دولت به منظور توسعه پارک های پتروشیمی ، در تلاشند که با سرمایه گذاری در زمینه تولید کامپاند، به توسعه این پارک های پتروشیمی بپردازد.

به گزارش اینپیا ، این موضوع می تواند زمینه ساز آن باشد که شرکت های پتروشیمی تا حدودی از خام فروشی فاصله بگیرند و در این صورت ، مساله ای که وجود دارد این است که با چنین رویکردی، عملا شرکت های پتروشیمی وارد حوزه تولید در صنایع تکمیلی خواهند شد . این موضوع پرسش هایی را برای فعالان صنعت کامپاند ایجاد می کند ، چرا که در بسیاری از موارد همچنان چالش کمبود مواد اولیه پابرجاست و با حضور شرکت های سرمایه دار در این حوزه ، نمی توان پیش بینی کرد که قیمت  مواد اولیه تا چه میزان افزایش پیدا می کند  . این در حالی  است که دسترسی شرکت های پتروشیمی به موادی که خودشان تولید کننده آن هستند ، بدون شک بسیار آسان تر خواهد بود. در این خصوص مهندس مهدی پورقاضی مدیر عامل شرکت مهندسی نیرومند پلیمر پارس گفت: تجربه ثابت کرده وارد شدن دو بخش اقتصادی به یکدیگر و فعالیت خارج از چارچوب ماموریت تخصصی ، عواقب فسادآمیزی خواهد داشت . هرجا واحدها خارج از چارچوب ماموریت خود وارد حوزه دیگری شوند ، عوارض منفی برای آن بخش اقتصادی پیش می آید.

پورقاضی ، در گفت و گو با اینپیا خاطر نشان کرد: محصولاتی که توسط پتروشیمی ها و صنایع بالادست تولید می شود تفاوت قابل توجهی با تولیدات صنایع تکمیلی دارد و اگر هرکدام از این بخش ها وارد حوزه دیگر شود مشکلاتی برای آن حوزه رخ می دهد. پورقاضی با اشاره به تجربه پتروشیمی مارون گفت: این پتروشیمی قبلا چنین تجربه ای داشت که وارد حوزه کامپاندینگ شد و سعی کرد موادی را که باید در بورس عرضه می شد خارج از بورس به فروش برساند که منشاء فساد شد و مورد اعتراض قرار گرفت و جریمه شد . جای تعجب است اگر بخواهند این تجربه را تکرار کنند.

وی افزود: توصیه می شود اگر شرکت های پتروشیمی می خواهند وارد این قسمت شوند و محصول خاصی را تولید کنند ، از واحدهای موجود کامپاندینگ کمک بگیرند و اگر می خواهند در خصوص صادرات محصولات تکمیلی کار کنند ، از همین بخش پایین دست کمک بگیرند . پورقاضی با تاکید براینکه وارد شدن دو بخش اقتصادی به یکدیگر معمولا عواقب فسادآمیز داشته است و مسیر اشتباهی است ، گفت: پیشنهاد می کنم اگر بالادستی ها علاقه دارند وارد کامپاندینگ شوند، طی برگزاری جلسه ای با انجمن کامپاند ، شرکت ها را ارزیابی کنند و قرارداد ببندند و محصولاتی که می خواهند به عنوان کامپاند تولید کنند از طریق امکانات موجود انجام دهند .

وی ادامه داد : بخشی از کامپاندینگ ، تولید بر مبنای سفارش خاص است و تناژ آن پایین تر از چیزی است که در پتروشیمی ها است و ورود پتروشیمی ها با توجه به تجربه بد گذشته ، آن ها را گرفتار می کند . پورقاضی در خصوص ظرفیت تولید کامپاند کشور گفت : این حوزه بیش از 3 میلیون تن ظرفیت دارد اما عملا 500 هزار تن از این ظرفیت در حال تولید است .

این فعال حوزه پلیمر در خصوص عواملی که مانع استفاده کامل از ظرفیت تولید کامپاند شده اند ، اظهار کرد: ظرفیت تولید این حوزه بیش از نیاز داخل است و باید صادر شود اما زمینه های صادرات آن فراهم نیست ، همچنین در حوزه کامپاند بیش از نیاز داخلی سرمایه گذاری شده و فعال کردن ظرفیت های موجود نسبت به ایجاد ظرفیت های جدید از نظر اقتصادی به صرفه تر است .

 

 

منبع : www.inpia.ir

18 سپتامبر 2021  ,  #   اخبار

پلاستیک های مهندسی و تقویت شده

شركت نيرومند پليمر ميراث بر يك واحد صنعتي است كه پروانه تاسيس خود را در بهمن ماه 1351 از وزارت صنايع دريافت نمود. از اواسط دهه 70 اين شرکت شروع به توليد قطعات صنعتي پلاستيكي و قطعات خودرو و همزمان شروع به توليد مواد اوليه مهندسي تقويت شده و پر شده برای واحدهاي قطعه ساز خودرو و واحدهاي صنعتي ديگر نمود که هم اكنون نيز ادامه دارد.