دوران ارز ارزان نفت و مواد خام به سر آمده است/ باید به فکر ارزش افزوده بود

 مهندس پورقاضی در گفتگو با ایران پلیمر گفت: دوران ارز ارزان نفت و خام فروشی به سر آمده است و باید به فکر ارزش افزوده بود.  مهندس مهدی پور قاضی،دانش آموخته مهندسی مکانیک در دانشگاه تهران است. چهل سال است که در صنعت فعالیت دارد و ۱۶ سال عضو هیات نمایندگان  اتاق بازرگانی بوده. در […]

 مهندس پورقاضی در گفتگو با ایران پلیمر گفت: دوران ارز ارزان نفت و مواد خام به سر آمده است و باید به فکر ارزش افزوده بود.

 مهندس مهدی پور قاضی،دانش آموخته مهندسی مکانیک در دانشگاه تهران است. چهل سال است که در صنعت فعالیت دارد و ۱۶ سال عضو هیات نمایندگان  اتاق بازرگانی بوده. در دوره ای ریاست کمیسیون صنعت اتاق را برعهده داشته، موسس خانه صنعت و معدن و دبیر این خانه بوده، به طور کلی فعال  تشکلی  است و از موسسین انجمن های صنایع همگن پلاستیک و انجمن ملی صنایع پلیمر نیز بوده است.

                                        مهندس پورقاضی 

 خود می گوید که پروانه این واحد تولیدی در سال ۱۳۵۱ صادر شده است و این یعنی نزدیک به نیم قرن کار در دو نسل در صنعت پلاستیک تا به امروز. هر چند
 وی در زمینه تولید گازهای صنعتی و آزمایشگاهی نیز در فرافن گاز فعال است. ظرفیت تولید نیرومند پلیمر ۲۶ هزارتن در سال است و ۱۲۰ نفر در این  مجموعه مشغول به کار هستند.

 پورقاضی: محصولات ما عمدتا کامپاندها (آمیزه ها)ی پلیمری هستند برپایه پلیمرهای پلی پروپیلن، پلی آمید، پلی اتیلن و محصولات زیست تخریب پذیر و ….  مشتریان ما هم عمدتاً از صنایع خودرو و قطعات صنعتی هستند. گاهاً صنایع بسته بندی، لوازم خانگی و گونی بافی هم با واحد تولیدی ما کار می کنند.

 برنامه ریزی ما برای صادرات از سال ۹۵ آغاز شد که در سال ۱۳۹۶(۱۴۰۰)تن، در ۱۳۹۷(۲۳۰۰)تن، در ۱۳۹۸(۳۱۰۰)تن و برای سال ۱۳۹۹ هم هدف  گذاری های انجام شده برای صادرات ۴۲۰۰ خواهد بود.

 استراتژی واحد و مدیریت شما در زمان شیوع و پیک بیماری کرونا در مجموعه تولیدی چه بود؟

 این بحران را آیا پشت سر گذاشته اید؟
 پورقاضی بیان کرد: اولین استراتژی ما، حفظ سلامت کارکنان بوده است، زیرا می دانستیم که اگر یک‌نفر دچار مشکل شود، ناقل خواهد بود و با توجه به  سرعت انتشار این ویروس، تاثیرات آن بر روی شرکت و دیگر کارکنان باقی می ماند. بنابراین اولین اقدام با توجه به این موضوع، ضدعفونی کردن محیط، استفاده از ماسک و دستکش و رعایت پروتکل های بهداشتی بوده و هست.
 در مرحله دوم، استراتژی ما کمک به رفع مشکلات بیماران مبتلا و کادر درمانی و پزشکی کشورر بود که هم،به صورت کمک مالی از طریق انجمن ملی صنایع پلیمر صورت گرفت و هم گاز اکسیژن مورد نیاز بیمارستان ها را تامین کردیم.
پس از تعطیلات نوروز هم به کار برگشتیم و زمینه و فضا را برای دور کاری کارکنان آماده کردیم. البته این موضوع عوارض و تاثیراتی بر روی کار‌ گذاشت،
اما پذیرفته شد و مدتی ست فضا آرامتر شده.ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی، خود را با شرایط جدید تطبیق داده ایم و اهداف توسعه ای خود را دنبال می کنیم.

 عمده مواد اولیه مصرفی در واحد شما از بازار داخل تهیه می شود. اما برای تامین آن دسته که وارداتی است، احتمالا در این مدت با مشکلاتی روبرو بوده اید. ضمن اینکه اجازه بدهید این سوال را مطرح کنیم که واحد شما برای جایگزینی مواد اولیه وارداتی مورد نیاز صنایع کشور و مشتریان خود، آیا برنامه ای داشته و نتیجه ای گرفته است؟
 پورقاضی: بله، سبد محصولات ما، افزایشی بوده است. در سال ۹۹ تیم پژوهشی ما تولید ۶-۷ محصول جدید را به نتیجه رسانده است تا نیاز مشتریان به خارج از کشور کمتر شود.
 نکته دیگر ولی این است که سرمایه گذاری و توسعه نیازمند این است که اصولا کشور چشم انداز داشته باشد، چون در غیر این صورت سرمایه گذاری کورکورانه و بی بازده خواهد بود.
متاسفانه، اقتصاد ایران جزو اقتصادهایی است که قابلیت پیش بینی برای آن وحود ندارد. یعنی الان حتی اگر از فعال ترین نفرات اقتصادی دولت بپرسید که مثلا  پیش بینی شما از قیمت ارز و انرژی چیست؟ نمی توانند پاسخ بدهند! موقعیت سیاسی کشور ناپایدار است و سرمایه گذار خارجی و ایرانی علاقه ای به سرمایه گذاری ندارند.
 سرمایه اصولا بسیار فرار است و جایی خرج می شود که امنیت باشد. زمینه و شرایط این سال ها و ناپایداری سیاسی و اقتصادی کشور، موجبات خروج بسیاری از سرمایه ها را از کشور فراهم کرده.
 مسوولین کشور به خارج شدن این سرمایه ها اذعان دارند ولی نمی گویند ما مسوولین کشور چطور این مسائل را در کشور و در روابط بین المللی به وجود
آوردیم … در عوض سرمایه گذاران را محکوم می کنند، کسانی را که منطقا سرمایه های خود را به خارج می برند تا امنیت بهتری داشته باشد.

 امسال را برای صنعت پلیمر نسبت به سال گذشته، سال بهتری پیش بینی می کنید یا سال بدتری؟ چرا؟
 متاسفانه باید بگویم که به نظر من وضعیت سرمایه گذاری در کشور در سال 99بهتر از سال ۹۸ نخواهد بود بلکه تا حدودی هم بدتر در نظر گرفته  می شود. مگر اینکه اتفاقات سیاسی دیگری بیفتد و امیدی پیدا شود.
 برای جذب سرمایه گذار خارجی و داخلی، تنش زدایی بین المللی با شرکت های تعیین کننده و کشورهای ‌همسایه باید در دستور کار حاکمیت قرار بگیرد. باید   روابطمان را با دنیا بهتر کنیم، همیشه نمی توان خلاف جهت شنا کرد. مقابله با امریکا اگر فکر کنیم که درست است و عده ی زیادی هم آن را درست بدانند و  ممکن است، من هم جزو همین افراد باشم، اشکالی ندارد ولی هزینه هایی دارد که باید با موافقت کسانی اتخاذ شود که این هزینه ها را می پردازند. یعنی عموم  مردم. فعالین اقتصادی دارند از این محل لطمه می بینند. یا باید این لطمه جبران بشود یا اینکه رضایت و موافقیت آنها جلب شود. در غیر این صورت تلاش برای
 جذب سرمایه و توسعه بیهوده است. البته ما در شرکت خودمان در سال ۹۸ یک خط تولید جدید وارد کردیم که در سال ۹۹ راه اندازی شد.
 ما برنامه های توسعه ای خود را در بنگاه خود داریم و برای سال جاری هم برنامه ها و تصمیماتی گرفته ایم و ۲۰ درصد رشد دیده ایم که امید به موفقیت آن
 داریم. ولی این به معنای گسترش این موضوع در کل کشور نیست. یعنی شاید به دلیل یا دلایلی، شرایط اقتصادی و موقعیتی هایی که ما داشته ایم این رشد را
امکانپذیر کرده و قابل تعمیم به همه واحدهای صنعتی نیست. البته پیدا کردن مشتری در این شرایط رکود کار سختی است ولی به هر حال هدف ما توسعه در  عین حفظ رضایت مشتریان و تامین نیازهای آنهاست.
 آمارهایی که اخیرا جاکی از رشد اقتصادی کشور توسط بانک مرکزی اعلام شده، واقعیت این است که مورد تایید و اعتماد فعالین اقتصادی نیست.
 متاسفانه دستکاری در آمارها یک امر اتفاق افتاده و ثابت شده که اعتماد عمومی به آمارهای رسمی را تحت تاثیر قرار داده است.

 به نظر شما اتخاذ چه تصمیماتی در واحدها می تواند به عبور از بحران کمک کند؟
 پورقاضی: مدیران صنعتی خوب است بیایند و برای بنگاه خود، طبق شرایط، استراتژی ها را تدوین کنند. اگر با برنامه و با چشم باز پیش برویم تصمیمات اتخاذ شده، اجرایی و کارآمد خواهد بود.
 معمولا در زمان بحران، بنگاه ها دست به کاهش نیروی انسانی از جهت حفظ منافع می زنند و شاید این برای بنگاه، بهترین تصمیم باشد. این تصمیم البته از نظر دولت که به نرخ بیکاری توجه دارد، تصمیم خوبی نیست و بنابراین تصمیم دولت و تصمیم بنگاه الزاما هم را تایید و کمک نمی کند.
 بنگاه اگر در اثر تصمیم گیری اشتباه جلو برود و متضرر شود، زیان های وارد شده ی آن برای کشور بهتر از این است که به کلی تعطیل شود.

 

13 آگوست 2020  ,  #   اخبار

پلاستیک های مهندسی و تقویت شده

شركت نيرومند پليمر ميراث بر يك واحد صنعتي است كه پروانه تاسيس خود را در بهمن ماه 1351 از وزارت صنايع دريافت نمود. از اواسط دهه 70 اين شرکت شروع به توليد قطعات صنعتي پلاستيكي و قطعات خودرو و همزمان شروع به توليد مواد اوليه مهندسي تقويت شده و پر شده برای واحدهاي قطعه ساز خودرو و واحدهاي صنعتي ديگر نمود که هم اكنون نيز ادامه دارد.